Aby naše fyzické tělo mohlo fungovat, potřebuje sílu, která ho pohání a tou je systém energií, které na tělo působí mimo hmotu. Tento systém energií se skládá z vibračních polí, rozvodných kanálů a čaker. Vibrační pole jsou energetická těla (éterické, astrální, mentální a duchovní), která sebou pronikají a ve kterých je rozváděna prána (životní-absolutní energie) rozvodnými kanálky, které se v sanskrtu nazývají nádí.

Čakry (v sanskrtu kolo) propojují nádí jednoho energetického těla s vedlejším a fungují tak jako centra (přijímače, přeměňovače a vysílače) prány různých frekvencí. Každým energetickým tělem totiž proudí prána jiné frekvence vibrací – nejnižší frekvenci má éterické tělo a nejvyšší duchovní. Čakry tedy přijímají životní energii z energetických těl, ale také z Universa a jeho zdrojů, přetvářejí ji do frekvencí, které jsou potřebné a prostřednictvím kanálků ji zase dodávají do celé lidské bytosti. Také vyzařují energii do okolí a propojují tak člověka s Universem.

Hlavních čaker je sedm (vedlejších asi 40 a malých tisíce), nacházejí se na přední straně lidského těla podél svislé osy a každá z nich má svojí funkci, barvu, směr a rychlost otáčení a vlastní vibrace. Všechny se ale nacházejí v éterickém těle, podobají se lotosovým květům a jsou spojené hlavním energetickým kanálem Sušumnou, kterou také stoupá „známá“ kundaliní síla (energie tvoření) a božská energie. Otáčejí se buď doleva nebo doprava (protichůdně u muže a ženy), v podstatě podle principu Jin-Jang. Jang (mužská síla) značí aktivitu, rozhodnost a vůli a Jin (ženská síla) značí pasivitu, vcítění a přizpůsobivost. Například se tedy korunní čakra točí u ženy doleva, u muže doprava a srdeční čakra u ženy doprava a u muže doleva. Čakry mají obvykle velikost kolem 10 cm a smršťují se nebo rozšiřují podle stupně rozvoje člověka.

Pro radostný a naplněný život každé lidské bytosti a pro nalezení cesty k osvícení, je potřebné (mimo jiné), aby všechny čakry byly otevřené a v harmonii. To je sice dáno opravdu jen málokomu, existuje však mnoho poměrně jednoduchých technik, jak čakry harmonizovat.

O významu jednotlivých čaker, důvodu jejích blokací a o tom jak na jejich harmonizaci, ale až příště…

Autorka článku: kartářka Hana Husníková
www.ezoportal.cz/hana-husnikova

Počet shlédnutí: 49