Co přesně je „homeopatie“?

Mezi veřejností jsou názory různé. Pravdou je, že klasická medicína homeopatii zavrhuje s tím, že se jedná pouze o „placebo“.  I když musím říct,  že čím dál více klasických lékařů se začíná o homeopatii zajímat a také ji používat.

Není určitě náhodou, že zakladatel homeopatie (i když základy byly položeny již dávno  před tím Paracelsem) Samuel Hahnemann byl zpočátku také klasický lékař. Postupem času ale začal přicházet na to, že klasické metody tehdejší doby (17 – 18. století) nejsou pro člověka léčivé, nýbrž naopak.  Např. v oné době časté pouštění žilou – přikládání pijavic – zapříčinilo u určitých jedinců naopak smrt. Jelikož jejich těla byla už tak dost zesláblá a další úbytek drahocenné tekutiny – krve – je ještě více oslabil.

 

Homeopatie neléčí NEMOC ALE ČLOVĚKA

Homeopatie léčí na základě podobnosti. Homeopatické léky jsou vyráběny z bylinných macerátů, tkání – zdravých i nemocných, minerálů,… Důležité je, že léky jsou vyráběny tzv. ředěním – potencí. Množství léčivé látky se pokaždé zředí a také protřepe – dynamizuje. Čímž se dodává substanci na léčivé energetické síle. Čím více zředění – tím více dynamizace – tím silnější účinek. Jednotlivé léky jsou zapsány v Materii Medice. Musejí nejprve projít tzv. provingem (testováním). To znamená, že každý lék je zkoušen dobrovolníky. Ti si zapisují po určitou dobu vše, co se s nimi odehrává. A na základě toho, se potom sestaví souhrn symptomů, které daná látka vyvolává. A jak již bylo zmíněno, to co dokáže u zdravého vyvolat, dokáže léčit u nemocného. Do jisté míry je tu určitá podobnost s očkováním. Jenže to je prováděno plošně. Kdežto homeopatický lék se vybírá pro jedince a jeho symptomy. Vybraný homeopatický lék pak vyburcuje tělo jedince k nastartování vlastní vitální energie, která vede k postupnému léčení. Kdežto alopatické (klasické) léky působí opačně – tj. potlačení symptomů (a jak známo, také s vedlejšími účinky).

 

Příklad:

Budete mít vedle sebe dva lidi např. s angínou (tak se to nazývá v alopatii), pak každý z nich dostane s největší pravděpodobností jiný lék. A to na základě symptomů (příznaků), které vykazuje či pociťuje. Jeden bude mít vysokou horečku, bude ho nesnesitelně bolet v krku, bude mu zima,.. Druhý bude téměř bez horečky, bez žízně, bolest přišla pomalu plíživě, v krku ho bolí jen nepatrně ale je nesmírně unavený,…

Každý z nich má jiné symptomy (podle západní medicíny téže nemoci) a tak každý dostane jiný homeopatický lék.

Také dávkování homeopatických léků je zcela odlišné od alopatických (klasických). Jelikož mají naše tělo „nastartovat“, tak se často užívá jen pár dávek (někdy stačí také jen jedna) v určitých potencích. Samozřejmě, jinak se postupuje u osob se závažnějším onemocněním, starších jedinců. A jinak u relativně zdravých. Jiné je také dávkování a postup u akutních problémů a jiné u chronických, dlouhotrvajících stavů. Postupně se odléčují vrstvy zdraví pozpátku. Což je záležitost různě dlouhá. U někoho týdny, měsíce či roky. I to je individuální. Záleží hodně na úrovni zdraví, se kterou k homeopatovi přijdeme, dále na našich predispozicích, životním stylu, a podobně. Nicméně, postupem léčby se cítíme lépe a lépe a máme více a více energie.

Je nutné vědět, že často také nastává tzv. „homeopatické zhoršení“. Toto zhoršení bývá krátkodobé a je velmi pozitivní. A nebývá v silné formě. Je to ukazatel, že jdeme správným směrem. Naše tělo postupuje pozpátku na svém žebříčku zdraví směrem k úrovni v období našeho narození (kdy byla naše vitalita nejsilnější).

 

Co homeopatie léčí?

Léčí hlavně komplexně, celou Vaši bytost. Což ale neznamená, že vždy a vše vyléčí! Bohužel, jak již bylo zmíněno, hodně také záleží na tom, v jakém stavu jedinec k homeopatovi přijde. A potom také na tom (jako ve všem), jak moc se do samotné léčby zapojí a podpoří ji. Tj. dodržováním určitých jednoduchých pravidel. Jedná se o vnitřní i venkovní proměnu. Ale na rozdíl od klasické medicíny, opravdu léčí a nepotlačuje nemoc hlouběji do těla. Takže i když je cesta někdy trnitá a méně snadná, tak se postupně dotyčný cítí lépe na všech úrovních (mentální, emocionální, fyzické).

 

Jak probíhá homeopatické léčení?

Určitě je důležitá vstupní konzultace. První trvá většinou alespoň 60 min (z mé zkušenosti raději 90 – 120min). Je třeba probrat veškeré aspekty života. JDE TU O VÁS – TUDÍŽ JE TŘEBA ZÍSKAT DOSTATEK INFORMACÍ, na jejichž základě se určí správný homeopatický lék. Ten si může dotyčný sám obstarat v lékárně (bez problémů objednají do druhého dne). Pokud se bude jednat o nezvyklý lék (přece jen lékárny u nás někdy některá homeopatika nemají), dostanete kontakt, kde příslušný lék objednat. Doporučená kontrolní návštěva je zhruba po měsíci (většinou pouze emailem či telefonicky), kdy zjistíme, jak lék pracoval. Určí se, jak postupovat dál. V průběhu celého procesu byste měli být se svým homeopatem v kontaktu. V případě jakýchkoli dotazů či obtíží by Vám měl pomoci, poradit (já osobně tyto situace řeším většinou bezplatně – obvyklá opakovaná osobní návštěva je po 2 měsících).

 

Přeji všem příjemnou cestu za zdravím a spokojenějším životem,

 

Markéta Šírková

 

 

Počet shlédnutí: 72