Vitamíny

Vitamíny jsou látky, které jsou nezbytné k lidskému životu. Je známo základních 13 druhů a několik poddruhů. Při nedostatku či přebytku vitamínů mohou vznikat zdravotní problémy. Předávkování vitamíny většinou nehrozí, tělo přebytky většinou vyloučí. Vitamíny se vyskytují téměř ve všech skupinách potravin. Pravidelná strava tudíž není vhodná jen kvůli pravidelné funkci střev, ale především pro doplňování vitamínů a potřebných látek do organismu.

 

Vitamín A

Je vhodný při očních problémech, doporučuje se jako prevence rakoviny a jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny. Je to také nezbytnou součástí pro dobře fungující imunitní systém. Nedostatek vitamínu A se může projevit zvýšenou náchylností na respirační zdravotní problémy, náchylností na virové onemocnění, nachlazení, chrapot, rýmu, chřipku a podobně. Vitamín A má také přirozený vliv na funkci reprodukčních orgánů a to jak u mužů, ale především u žen. Nedostatek vitamínu může mít za následek bolestivější menstruaci. Vitamín A je dobrá prevence před stárnutím kůže, vráskami a před tvorbou akné. Dále podporuje zdravý růst u dětí, sílu zubů, štítnou žlázu funkci srdce a další.

Projev nedostatku – praskání rtů, svědění kůže, neplodnost, bolestivá menstruace, časté nachlazení, šeroslepost, záněty po těle, především močového měchýře a cest, nedostatek odporuje tvorbu žlučníkových kamenů.

Vyskytuje se – rybí olej, tresčí, hovězí a vepřová játra, mrkev, špenát, brokolice, mango, meruňky, broskve, rajčata a další

Rada – je dobré užívat karoten s dalšími vitamíny, především s vitamíny C a D. Pokud užíváme Tabletky s vitamínem, konzumujeme hodinu až dvě po jídle.

 

Vitamín B

Je několik druhů vitamínu B, po úvodu ty nejdůležitější rozeberu. Vitamíny třídy B mají na svědomí životní svěžest a krásu. Podporují všeobecně fungování energie v těle a rozložení živin.

B1 má na starosti správnou funkci srdce, podporuje duševní zdraví, zabraňuje depresím, podporuje výkon rozumu, je důležitý při aktivní funkci metabolismu. Také je ho vhodné používat při problémech s játry, krvetvorbou a má vliv na dobrý spánek. Nedostatek zjistíme podle zvýšené podrážděnosti, deprese, apatie, svalové slabosti, nespavosti, třes rukou, chudokrevnost a necitlivost rukou a nohou, poruchy krevního tlaku. Také se objevuje při chronickém alkoholismu. Nejčastěji se vyskytuje – pivovarské droždí, čerstvé droždí, slunečnicové semena, pšeničné klíčky, sója, cereálie, ořechy, sezam, pohanka, neloupaná ráže, brambory, fazole atd.

B2 – je důležitý zdroj životní svěžesti, vitality a také podporuje dobře fungující zrak, je vhodným zdrojem boje proti migréně, vyhledávají ho sportovci pro lepší výkon a podporuje krásu a zdravou pleť. Ekzémy, opary, nefungující játra a štítná žláza, hojeni ran atd… Ano, tomu všemu pomáhá nedostatek vitamínu B2. Nejvíce najdeme v játrech, mořských řasách, droždí, mandlích, čedaru, parmazánu, květáku, žampionech. Velkým nepřítelem B2 je světlo. Potraviny s vysokým obsahem B2 uskladňujte v temnotě.

B3 – je to účinný nástroj v léčbě a prevenci proti alergiím a senné rámě. Pomáhá také k dobrému duševnímu zdraví. Je vhodný pro diabetiky, kardiaky. Pro ty, co mají problémy krevním tlakem, zánětu žil a při bolestech hlavy. Nejvíce se vyskytuje v této stravě – kuřecí maso, sezamová semínka, játra, vepřové, hovězí a krutí maso, celozrnný chléb, slunečnicová semena a broskve …

B5 – užívá se při problémech s cholesterolem, kožními problémy všeho druhu, problémy s trávením, pomáhá hojením. Podporuje soustředění a potlačuje deprese. Užíváním podpoříte krsu. Je vhodná pro pevné a zdravé vlasy a je nápomocná při hubnutí. Pravidelným užíváním mateří kašičky do těla dostaneme jevíce tohoto užitečného vitamínu. Také se hojně nachází v v hovězích játrech a mase, arašídech, hrachu, sezamu, pstruhu, vlašských ořeších a čočce.

B6 – je to velký kamarád pro ženy s problematickou menstruací a pro ty v přechodu. Lékaři jej také doporučují při těhotenství. Podporuje hubnutí a odbourávání tuku a vody z těla. Dodává psychice vyrovnanost. Doporučuje se sportovcům pro tvorbu a obnovu svalové hmoty, proti svalovým křečím a proti únavě. Dále podporuje – pevnost zubů, obranyschopnost, krvetvorbu, zánětům močového aparátu, revmatismu, ledvinovým kamenům, problémům s karpálními tunely a dále. Největším zdrojem jsou obilné klíčky, melasa a pivovarské kvasnice. Dále jsou to ořechy, sója, banány, avokádo, treska, vejce, nelupaná rýže a další.

 

Autor článku: kartář a věštec Daniel Čablík
www.ezoportal.cz/daniel-cablik 

Počet shlédnutí: 76